Jak překonat strach v tenise? Proč v zápase nehraji to co v tréninku?

V tréninku se cítíte skvěle, všechno padá do kurtu. Přijde zápas a Vaše hra je o třídu níž. Nebo najednou Vaše hra zkolabuje v důležitý moment zápasu. Častý problém všech sportovců, nejen tenistů. Proč se to děje? A co s tím? Umění jak překonat strach a sám sebe, jsou rozdílové schopnosti mezi úspěchem a neúspěchem v zápase i v životě.

Celý zápas hrajete skvěle, najednou přijde pár jednoduchých chyb a soupeř vyhrává naprosto vyrovnaný zápas. Vedete 4:3 a po pár chybách jste prohráli set. Za stavu 6:6 Vám nevyjde tiebreak. Jak zahrajete game při svém podání za stavu 4:5? Pouze pár příkladů, kdy o vítězi rozhoduje víc silná, disciplinovaná hlava než perfektní technika.

Rozdíl v technice mezi 1. a 100. hráčem není žádný. Místo toho, jsou otázky, kdo si víc věří a kdo chce víc vyhrát? Který hráč bude nejvíce bojovat při rozhodujících bodech? Jsou momenty, které určují kdo je šampion – Novak Djokovič

Trénink vs. Zápas

  • Intenzita

Rozdíl mezi tréninkem a zápasem je v intenzitě napětí a tlaku pod kterým hráč hraje. V tréninku je většinou hráč pod výrazně menším mentálním vypětím, než je během zápasu. Speciálně během důležitých stavů jako jsou koncovky gamů, setů a tiebreak. V dnešní době hráči trénují hlavně, aby zlepšili techniku. Bohužel se v tréninku opomíjí sílu zápasových vlivů jako je napětí a tlak. Tyto tlaky si může hráč přivolat sám nebo jsou na něj vyvinuty skrz stav, kvalitou protihráče, nebo všechny dohromady. Pak se rodiče, trenéři i hráči divý, že hráč prohraje, když hraje v tréninku tak dobře.  

  • Tempo, Rytmus

Během zápasu se hraje tenis pouze 20% času, to je boj proti soupeřovým fyzickým, technickým a taktickým schopnostem. V těch zbývajících 80% bojujeme proti sobě. Mozek a myšlenky testují jak je hráč připraven mentálně. Jak dobře umí ovládat emoce, vnitřní diskuzi, schopnost zůstat v přítomnosti, tedy soustředěný. Jak se umí vypořádat s chybami, se strachem, pochybnostmi a negativními myšlenkami. Pokud jsou hráči vyrovnaní, vyhrává ten, který zvládne lépe těch 80% času mimo hru.

Vytáčejí tě vlastní chyby? Na tréninku hraješ skvěle, přijde zápas a výkon nedosahuje kvality z tréninku? S lepšími soupeři hraješ dobře, ale těsně prohráváš?

Nejtěžší disciplínou v tenise je zahrát nejlépe na breakball, setball nebo matchball. Tenis je o hlavě. Porážejte soupeře a ne sami sebe.

Stáhněte si e-book 5 tipů, jak se lépe soustředit v tenise a pronikněte ještě dnes do tajemství lepšího chování, soustředění a ovládání vlastních myšlenek během zápasu.

více o e-booku

Jak překonat strach a konečně vyhrávat těžké zápasy?

Věřím, že všechno se dá natrénovat. Jediná podmínka je chtít, snažit se a každý den se o kousek posunout dopředu. Říká se, co v tréninku natrénuješ, v zápase jako když najdeš. Naopak to bohužel nefunguje.

  • Disciplína

Všechno začíná u vlastní disciplíny. Ta nám pomáhá dělat správná rozhodnutí během zápasu, dodržovat taktiku, trénovat a zlepšovat se. Žijte a trénujte tak, že nebudete mít důvod k výčitkám. To znamená dělat a trénovat i to co nás nebaví. Špatné svědomí podkopává naši sebedůvěru v důležitých momentech. Každý z nás přesně ví jestli dává tréninku maximum nebo ne. Ti nejlepší jsou disciplinovaní a sami k sobě poctiví. Proto věří ve vlastní schopnosti i za nepříznivého stavu.

Test disciplíny

Naučit se disciplíně je proces. Důležité je začít a zjišťovat, kde nás všude testuje. Vyzkoušejte si to na sobě. Každé ráno se sprchujte studenou vodou (to znamená tam vydržet a opravdu se osprchovat, ne se jen tak ošplouchnout, aby se neřeklo) po dobu jednoho měsíce

K čemu Vám to bude? Přesně zjistíte jak silný vnitřní dialog povedete. Nejspíš budete hledat různé důvody a výmluvy proč zrovna dneska tu sprchu vynechat. Jestliže vydržíte, zjistíte, že sprchovat se studenou vodou není žádný problém. Problém je naše hlava, která se snaží nás přesvědčit, že je to blbost. Nakonec možná i zjistíte, že je to fajn. 

Můžete vyzkoušet i něco jiného než je studená sprcha. Kritéria jsou vydržet a nepřestat po dlouhý časový úsek a vybrat si činnost, která je pro Vás náročná až nepopulární.

Benefit

Úplně stejný proces myšlení nastává při tréninku, který může bolet,  je navíc nebo úplně nebaví. Teď už budete vědět, že ty výmluvy a všelijaké důvody proč to nedělat, vás akorát testují. Máte na výběr buď test zvládnete a budete o kus silnější, nebo nezvládnete a získáte další výčitky. Je to jenom na Vás.

  • Počítání

V tréninku se hraje málo na body. Často vidím na trénincích drily, drily, drily. Hráč při nich vypadá skvěle. Dělá málo chyb a hraje rychle. Co se, ale stane, když se stejný dril hraje na body?

Většinou hráči zpomalí rychlost míče, hrají víc opatrně, začnou dělat chyby. Proč? Protože se počítá. Tréninkové soutěže nám pomáhají přiblížit pocit zápasu a s ním spojené tlaky, tempo i rytmus. Proto je dobré pravidelně počítat i v tréninku, nejlépe i se servisem. Hráč se dostane do tempa, které hraje v zápase, cítí podobný tlak jako v zápase a aby vyhrál, musí se soustředit stejně jako v zápase. Nic nehraje tak uvolněně jako když se nepočítá. V těchto situacích pak nastává čas na trénovaní silné hlavy.

Postupně se hráč učí ovládat svoje emoce, negativní dialog, ponižování. Učí se lepšímu vnímaní svého kurtu, zůstávat v přítomnosti. Začne více vnímat všechny nástrahy, co to znamená ovládnout sílu myšlenek a soustředění.   

  • Čas mezi body a při výměně stran

Víme, že 80% času zápasu jsou pauzy. To je hodně času, kterému se v tréninku vědomě nikdo nevěnuje. Veškerá pozornost se soustředí na stylové provedení a dodržení taktických pokynů. Nikdo už, ale neupozorňuje na fakt, že je důležité hrát proti soupeři a ne se soupeřem. Umět využívat čas mezi body ve svůj prospěch. Naučit se klidně reagovat na vlastní chybu, umět se uvolnit a připravit se na další míč.

Doporučení

Hrajte různé soutěže, které budou simulovat zápas. Pozorujte jak Vás vaše hlava testuje. Je to kritický a negativní komentář, naštvání, vztek po prohrané výměně? Nebo myšlenky strachu či úzkosti před začátkem výměny? Během soutěží se učte ovládnout a využít sebe i čas ve svůj prospěch.

Držím Vám palce 🙂

 

One thought on “Jak překonat strach v tenise? Proč v zápase nehraji to co v tréninku?

  • Milan Vosecký

    Dekuji za mnoho zajímavých informací. Kromě chyb, které popisujete, mám velký problém s tím, že pokud náhodou vyhrávám, začne mi být soupeře lito a ještě navíc častěji toho, který je lepším tenistou, než jsem já. A vysledek je jasny…..

    Odpovědět

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *