Tenisové systémy bodování

Ranking vs Rating

Každá země má svůj systém bodování nebo hodnocení výkonnosti hráče. Ten známější je ranking systém v češtině žebříčkový postavení. Podle žebříčku se hraje světový tenis tak i národní. Některé státy jako třeba Francie však využívají takzvaný rating systém což je v překladu hodnotící systém. 

Jaký je rozdíl?

Ranking (žebříček) se počítá z uhraných bodů na turnajích, které se sčítají. Vezmou se součty bodů všech hráčů v republice a poskládají se od nejvyššího čísla po nejnižší a tím se vytvoří žebříček. To je jednoduchá varianta. Český tenisový svaz například hodnotí pouze nejlepších 8 akcí ve dvouhře a 8 ve čtyřhře za sezónu. 

Rating (hodnocení) je číslo, hodnota, která udává úroveň, kvalitu hráče na předem dané stupnici například od 1-10. Podobně jako handicap v golfu, jestliže hráč zahraje dobře hodnotící číslo se zvyšuje a pokud zahraje špatně tak se snižuje. V tenise vznikl podobný systém Universal Tennis Rating (UTR).

Jak funguje UTR?

UTR pracuje se stupnicí 1-16 a hodnotí hráče z celého světa včetně profi. Takže Novak Djokovič má v říjnu 2020 rating 15,69. Český tenisový svaz spolupracuje s UTR a umožňuje pracovat s výsledky z turnajů v oficiální termínové listině, mistráků i z mezinárodních turnajů ETA, ITF, WTA a ATP. Což znamená, že závodní hráči od mladších žáků výše mají i UTR rating.

Vytáčejí tě vlastní chyby? Na tréninku hraješ skvěle, přijde zápas a výkon nedosahuje kvality z tréninku? S lepšími soupeři hraješ dobře, ale těsně prohráváš?

Nejtěžší disciplínou v tenise je zahrát nejlépe na breakball, setball nebo matchball. Tenis je o hlavě. Porážejte soupeře a ne sami sebe.

Stáhněte si e-book 5 tipů, jak se lépe soustředit v tenise a pronikněte ještě dnes do tajemství lepšího chování, soustředění a ovládání vlastních myšlenek během zápasu.

více o e-booku

Rating se počítá podle matematického algoritmu, který využívá až 30 výsledků za posledních 12 měsíců a kalkuluje se zvlášť pro dvouhru a čtyřhřu. To znamená, že každý hráč má dva ratingy. Algoritmus pracuje s počtem gamů uhraných v zápase, kalkuluje s ratingem protihráče,  využívá aktuální výsledky za poslední tři měsíce a využívá takzvaný soutěžní práh (competitive threshold). Což je hranice kdy se zápas stává vyrovnaný,  UTR kalkuluje 7 vyhraných gamů a více). Zápas který skončí 63; 64 se počítá jako vyrovnaný. 

Hráč který porazí nebo hraje vyrovnaný zápas s protihráčem, který má vyšší rating svůj zvyšuje. Samozřejmě při výhře zvyšuje více než při vyrovnané prohře. V případě, že hráč prohraje nebo hraje vyrovnaný zápas s hráčem, který má nižší úroveň jeho rating se snižuje. 

Jak to ovlivňuje motivaci hráčů?

Na juniorských soutěžích v ČR není žádné obhajování bodů. Takže ve chvíli, kdy se někomu nepovede několik turnajů nic se neděje. Stačí odjezdit dostatek turnajů tak aby naplnil 8 akcí ve dvouhře a čtyřhře. A je úplně jedno s kým mezitím prohraje. Počítají se pouze výhry. 

Rating víc motivuje ke snaze i v situacích kdy se prohrává. Protože i když hráč prohraje, ale snaží se zápas dostat do vyrovnaného stavu tak je za to odměněn. Naopak když mají špatný den, tak jsou také motivováni nic nevzdat a bojovat o každý game protože všechno se počítá.  Což je z mého pohledu pozitivnější a vede k lepší vnitřní motivaci. To co vidíme různě na turnajích, kdy hráči odchodí zápasy ať už ty nahoru nebo dolů je zapříčiněné přávě nastavením jejich motivace.

Navíc rating nevede k tomu, že hráči honí body na nižších kategoriích turnajů o čemž jsem psala v minulém článku. Motivuje k neustálé snaze podávat stabilní výkony i když se hraje s výrazně lepším nebo i jasně horším soupeřem. Protože pokud odflákne zápas s papírově slabším soupeřem a vyhraje třeba 6:3; 7:5 tak se to negativně projeví v jeho hodnocení. 

Porovnání

Ze zvědavosti jsem chtěla zjistit jestli aktuální český žebříček je rozdílný od žebříčku podle hodnotícího čísla UTR. Vybrala jsem si ročníky 2006, 2007, 2008 a 2009, což jsou aktuálně starší a mladší žáci. Vybrala jsem prvních sedm nejlépe umístěných hráčů v jejich ročník narození na žebříčku v ČR a ke každému hráči jsem si vypsala jejich aktuální UTR rating (říjen 2020).

Ani v jednom ročníku se žebříčky neshodují. Upřímně musím říct, že po delším zamyšlení a na základě toho, že hodně z těch hráčů znám, si myslím, že rating je spravedlivější a lépe vyjadřuje opravdovou kvalitu a vyrovnanost hráče. Rating jasně ukazuje, kteří hráči jsou klasickým žebříčkem přehodnocení a kteří podhodnocení a to z různých důvodů (zranění, honění bodů, více odehraných turnajů atd.). Samozřejmě pokud má hráč kvalitu a jasně výkonnostně přesahuje svůj ročník tak se to projeví v obou systémech stejně dobře.

Myslím si, že je zajímavé mít možnost si takto porovnat dva různé systémy. Osobně si myslím, že rating do budoucna dává větší smysl hlavně z důvodu motivace a zdravějšího nastavení hráče ke všem zápasům. Hráči z celého světa nezávisle na národních žebříčcích vědí, jak si stojí v porovnání s ostaními. Například velké turnaje jako Orange Bowl nebo Eddie Herr v kategoriích U14 a U12 (kategorie kde není ITF ranking) se nasazovali podle UTR.

Další zajímavostí bylo sledovat loňskou sezónu Karolíny Muchové. Na WTA žebříčku byla ještě mimo TOP 100, ale  její UTR rating byl tak vysoký, že ji vyhodnotil její herní kvality na úrovni kolem 25. místa na světě. Na konci sezóny tam opravdu byla.

 

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *