Vnitřní konverzace

Čert a anděl

Vnitřní konverzace je stálou součástí, každého člověka. Máme v sobě dva hlasy. Zjednodušeně řečeno jeden pozitivní a jeden negativní. Dětem tyto hlasy přirovnávám například k čertovi a andělovi.

Jeden chce pro vás to nejlepší, snaží se člověka směřovat správným směrem. Cestou, která často není ta nejjednodušší, může bolet, někdy i nudit a překonat jiné neočekávané překážky.

Druhý hlas, se naopak snaží nacházet všechny různé možné zkratky, cestičky jak se ulít, zjednodušit si to. Klidně i za cenu, že vás to přibrzdí nebo zastaví na cestě za vašim cílem.

Kdopak to mluví

Tyto dva hlasy mezi sebou vedou nekonečnou diskuzi. Jsou součástí naší mysli. Prvním krokem ke zkrocení a kontrolování vnitřního dialogu je uvědomění si, že vůbec probíhá a dát si od něj odstup. Všímat si této diskuze a uvědomovat si, který ten hlas ke mě promlouvá a chce mě ovlivňovat je krok dva.

Vytáčejí tě vlastní chyby? Na tréninku hraješ skvěle, přijde zápas a výkon nedosahuje kvality z tréninku? S lepšími soupeři hraješ dobře, ale těsně prohráváš?

Nejtěžší disciplínou v tenise je zahrát nejlépe na breakball, setball nebo matchball. Tenis je o hlavě. Porážejte soupeře a ne sami sebe.

Stáhněte si e-book 5 tipů, jak se lépe soustředit v tenise a pronikněte ještě dnes do tajemství lepšího chování, soustředění a ovládání vlastních myšlenek během zápasu.

více o e-booku

I když se to možná nezdá, ale tato „banální“ věc se těžko zvládá bez předešlého mentálního tréninku pozorování v tichém sezení. Ve chvíli, kdy se k tomu přidá stres nebo tíha okamžiku, jako je tomu nejen ve sportu ale i v životě, tak je velmi složité umět rozpoznat který hlas právě mluví, bez předešlého tréninku.

Krok tři je mít rozvinutou dostatečnou vnitřní vůli a disciplínu k naslouchání tomu správnému vnitřnímu hlasu. Toto opravdu umět a vědomě používat, jak ve sportu tak v životě, je „vyšší dívčí“.

Potřebné mentální dovednosti

Jsou k tomu potřeba ne jedna či dvě, ale tři mentální dovednosti, které se automaticky dále rozvíjejí a  stávají se silnějšími pokud posloucháme ten správný hlas:

  1. dovednost vnitřní vůle
  2. dovednost disciplíny
  3. dovednost rozpoznání a uvědomění si vnitřní konverzace a toho který z nich mluví

Ve chvíli, kdy sami sebe přesvědčíme, že jsme unavení, nebaví mě to, začnu od zítřka, zatím je to v mezích nebo že nestíhám a není na to čas, tak vnitřní dialog vyhrává ten „čertovský vnitřní hlas“.

Indiánská pohádka

Indiáni věděli jak je důležité ovládnout svou vnitřní konverzaci. Učili své děti uvědomit si, že tato konverzace (bitva) je součástí každého z nás a jak ji vyhrát.

Jednou vyprávěl starý indián svému vnukovi o velké bitvě, která probíhá v nitru každého člověka.
Řekl mu: „Chlapče, ta bitva v každém z nás je bitvou mezi dvěma vlky.

Jeden je zlý. Je to vztek, žárlivost, závist, smutek, sobectví, namyšlenost, hrubost, nenávist, sebestřednost a falešnost.
Ten druhý je dobrý. Je to láska, radost, pokoj, trpělivost, laskavost, dobrota, naděje, empatie, štědrost, věrnost, soucit, důvěra a víra.“

Vnuk o tom chvíli přemýšlel a potom se zeptal:„A který vlk vyhraje?“
Starý indián odpověděl: „Ten, kterého víc krmíš…“

 

 

 

 

 

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *