Psychika se rozvíjí v tiché meditaci

“Rozlišování talentu a dovednosti je jedním z nejvíce nepochopených konceptů. Talent je přirozeně daný. Dovednosti si osvojíte pouze hodinami a hodinami a hodinami pilováním svého řemesla.” – Will Smith

Meditace je dovednost

Každý dokáže nějakým způsobem meditovat. Úplně stejně jako každý dokáže nějakým způsobem pinknout raketou do míče. Můj tříletý synovec dokáže pinknout raketou do míče, když se mu kutálí po zemi. 

Tenis je dovednost protože jen díky, hodinám a hodinám trénování se postupně hráč zdokonaluje. Úplně stejně je meditace dovednost. Jenom díky hodinám stráveným klidným sezením se budeme zlepšovat v pochopení a ovládání našeho vnitřního světa, tedy psychiky. Tato nová dovednost vám bude dávat nástroje k dosažení lepšího výkonu a ovládání emocí.

Lidé si často chybně myslí, že sport je o talentu, ale ten v dlouhodobém pohledu o úspěchu nerozhoduje. Talent je samozřejmě vstupní výhoda, která pomáhá v rychlejším rozvoji dovednosti. V dlouhodobém horizontu jsou hodiny strávené pilováním dovednosti, tím důležitějším faktorem k úspěchu. 

Vytáčejí tě vlastní chyby? Na tréninku hraješ skvěle, přijde zápas a výkon nedosahuje kvality z tréninku? S lepšími soupeři hraješ dobře, ale těsně prohráváš?

Nejtěžší disciplínou v tenise je zahrát nejlépe na breakball, setball nebo matchball. Tenis je o hlavě. Porážejte soupeře a ne sami sebe.

Stáhněte si e-book 5 tipů, jak se lépe soustředit v tenise a pronikněte ještě dnes do tajemství lepšího chování, soustředění a ovládání vlastních myšlenek během zápasu.

více o e-booku

„Každý hráč má limity. Nejsou v technice, taktice nebo fyzičce. Jsou v hlavě.“ – Patrick Mouratoglou

Hlava se musí také trénovat

Naprosto souhlasím s Patrickem Mouratoglou, trenérem Sereny Williams a majitelem Mouratoglou Academy, že limity máme v hlavě, v naší psychice. Protože techniku, taktiku a fyzičku každý hráč roky trénuje a piluje. Hlavu zatím nikdo cíleně, pravidelně netrénuje. V současné době není součástí standardní přípravy tenistů, sednout si každý den na hodinu do meditace a aktivně pracovat se svojí myslí a na své psychice. 

Samozřejmě mezi světovými hráči existují progresivní hráči, kteří neustále hledají možnosti jak se dále zlepšovat. Nejznámějším z nich je Novak Djokovič, který meditaci pravidelně praktikuje již 10 let. Díky tomu je dnes považován za psychicky nejvíce odolného hráče na okruhu ATP

„Medituji, protože chci mít optimálně nastavenou mysl, pohodu a klid. A zároveň si chci užívat spokojenosti a radosti.“ – Novak Djokovič o pravidelných meditacích 

Pouze ve chvíli, kdy náš vnitřní svět budeme rozvíjet můžeme posouvat vlastní limity, stejně tak jako to děláme například při tréninku fyzické kondice. Je důležité si uvědomit, že i při rozvoji psychiky potřebujeme odvahu, úsilí a hodiny strávené pilováním jejího rozvoje. 

 

2 thoughts on “Psychika se rozvíjí v tiché meditaci

 • Novak

  Bude i nějaký článek/tipy a triky jak správně meditovat?

  Odpovědět
  • Dita

   Děkuji za dotaz, ano určitě bude…

   Odpovědět

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *