Schopnost ovládat emoce a vidění reality

Co nám brání v podání maximálního výkonu

V tenise takových faktorů může být hodně, ovšem jedním z nejčastějších jsou emoce. Konkrtétně vlastní emoce a jejich vliv na vidění reality. Pokusím se to dnes vysvětlit na příkladu.

Když vezmete sklenici, naplníte ji vodou z řeky, zavíčkujete a protřepete, budou ve vodě plavat nečistoty a skrz sklenici nic neuvidíte. Pokud ji ale položíte na stůl a necháte v klidu, všechny nečistoty sednou na dno. Sklenice bude průzračná a na dně budou sedět nečistoty. 

Naše mysl se podobá sklenici s říční vodou. Jsme plní myšlenek a emocí. Neustále přemýšlíme, strachujeme se, něco řešíme. Pořád vibrujeme, a to nám brání myslet jasně. 

Proto tenisti zažívají pocity nespravedlnosti: „Soupeř má štěstí, trefuje jenom lajny, zatímco já samé pásky…“ Už za stavu 1:2 ve třetím setu vidí zápas jako prohraný, nebo se začnou rozčilovat. Podobných příkladů, kdy se hráč nechá svést vlastními emocemi proti sobě je mnoho. Emoce a vypjatá situace jim rozčeří mysl natolik, že nejsou schopni vidět věci reálně.  

Vytáčejí tě vlastní chyby? Na tréninku hraješ skvěle, přijde zápas a výkon nedosahuje kvality z tréninku? S lepšími soupeři hraješ dobře, ale těsně prohráváš?

Nejtěžší disciplínou v tenise je zahrát nejlépe na breakball, setball nebo matchball. Tenis je o hlavě. Porážejte soupeře a ne sami sebe.

Stáhněte si e-book 5 tipů, jak se lépe soustředit v tenise a pronikněte ještě dnes do tajemství lepšího chování, soustředění a ovládání vlastních myšlenek během zápasu.

více o e-booku

Když se nad tím zamyslíte tak je to vlastně paradox. Hráčovi emoce jdou proti němu! Jeho emoce rozvibrují různé nečistoty (sebekritika, nespokojenost, vztek) a tím se ovlivní jeho vidění a následné chápání dějících se skutečností. Tento stav potrvá do doby než se dokáže sklidnit a dovolí těmto nečistotám sednout na dno. To jak dlouho takový stav potrvá, záleží na jeho míře uvědomění si situace a schopnosti kontrolovat sám sebe.

KLÍČEM KE ZLEPŠENÍ VÝKONU JE ROZVINUTÍ SCHOPNOSTI MYSLET KLIDNĚ A JASNĚ

Jak toho dosáhnout

Pravidelným usazením se do meditace. Vysvětlení proč je meditace pro sportovce prospěšná si můžete přečíst v předchozím článku. Při klidném nehybném sezení a pozorování dechu se učíme mysl poznávat, sklidňovat a později i rozpoznávat jak se emoce nebo vztek tvoří. Pokud se tyto dovednosti trénují, ve chvíli kdy emoce, hněv nebo třeba negativita začnou objevovat, máme daleko větší šanci je rozpoznat. Pokud v takovu chvíli zůstaneme klidní udržujeme si jasnější pohled na věc. 

Na meditaci nahlížejte podobně jako na posilovnu. Jakmile vstoupíte do posilovny začnete provádět různá cvičení, která nám pomáhají zpevnit a zlepšit tělo. Meditace je taková posilovna pro hlavu. Jakmile do ní vstoupíte máte možnost začít provádět různá cvičení, které nám pomáhají posílit naší mysl. 

To co TĚLOCVIČNA nebo POSILOVNA dělá pro TĚLO, MEDITACE dělá pro MYSL.

Je dobré trénovat (meditovat) doma v klidném prostředí, předtím než začnete svoji nově naučenou schopnost praktikovat na kurtě. Tenis se taky nejdříve učí na zdi, minikurtě či nahazováním míčů z ruky předtím než začnete svoje dovednosti zkoušet ve výměně na velkém hřišti. K dosažení všech dovedností je potřeba pravidelnost a trpělivost, to platí jak pro tenis tak i pro mentální trénink.

Kolik hodin týdně věnujete  zdokonalováním tenisu nebo fyzické kondice (kurt a posilovna = rozvoj těla) a kolik hodin týdně věnujete mentálnímu tréniku (meditace = rozvoj mysli)?

 

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *