Frustrace během tenisového zápasu

Jsem zpátky v turnajovém dění a u hráčů se tu opakovaně objevuje jedna ze zákeřných a neprospěšných mentálních překážek a tou je…

Frustrace

Je to jedna z mnoha variant jak se nás nezkrocená a netrénovaná mysl snaží přesvědčit, že už je unavená a nemůže se soustředit. Opakem frustrace je klid. 

Během zápasu by měl být hlavní cíl každého hráče soustředit se. To ovšem mysl nemá ráda (pokud není trénovaná) a snaží se skrz různé myšlenky, které zkreslují realitu nás donutit se přestat soustředit a uvěřit těm “ukecaným myšlenkám” typu:

Trefuje samé lajny” … “Má neskutečné štěstí”…. “Nic nedám”… “Nemám na to”… “To je ne fair” … “Nebaví mě to”… “Nechci hrát”… “Nic neumím”

Vytáčejí tě vlastní chyby? Na tréninku hraješ skvěle, přijde zápas a výkon nedosahuje kvality z tréninku? S lepšími soupeři hraješ dobře, ale těsně prohráváš?

Nejtěžší disciplínou v tenise je zahrát nejlépe na breakball, setball nebo matchball. Tenis je o hlavě. Porážejte soupeře a ne sami sebe.

Stáhněte si e-book 5 tipů, jak se lépe soustředit v tenise a pronikněte ještě dnes do tajemství lepšího chování, soustředění a ovládání vlastních myšlenek během zápasu.

více o e-booku

Jak a proč frustrace přichází

Frustrace přichází velmi rychle a často i ve chvíli, kdy hráč vede a má zápas “pod kontrolou”.  Proč frustrace přichází? A navíc klidně i za situace zdánlivě zbytečné jako třeba 6:1;1:0? 

Protože mysl je unavená a už se nechce dál soustředit. Tak si skrz myšlenky hledá záminky, které nás nenápadně odvedou od předmětu soustředění. A tím dosáhne svého – nemusí se soustředit. 

Mysl je velmi záludná a pokud není trénovaná tak si skrz myšlenky na chyby, počasí, špatné odskoky, blbě se tvářící rodiče hledá důvody se nesoustředit. 

Jak z toho ven? 

Je potřeba mysl trénovat nejdřív mimo kurt a následně i na kurtě. 

  1. Umět rozpoznat tyto myšlenky je krok jedna. 
  2. Nechat je odejít a nereagovat na ně je krok je dva. 

Myšlenky jsou jenom myšlenky, přichází a odchází. Stejně jako emoce (frustrace, hněv, úzkost, radost) taky přichází a odchází. To tak prostě je…. Tok myšlenek a emocí nezastavíme, můžeme je ovšem nechat projít bez reakce na ně. 

To co máme pod kontrolou je “uvědomění si” těchto myšlenek či emocí ve chvíli kdy přichází a udržení klidu než myšlenky či emoce projdou… Výrazně těžší než se může zdát….Většina z nás si to uvědomí až dávno potom co se naštve nebo vytočí. 

Je to těžší než se zdá

Rozpoznat a nechat myšlenky a emoce projít chce trénink. Posilování a prodlužování soustředění chce trénink. Meditace je brána k tomuto tréninku…

Každý z nás je napadán neprospěšnými myšlenkami lenosti, lhostejnost, emocemi hněvu, odporu nebo frustrací. KAŽDÝ! 

Meditace je pro všechny a pomáhá všem, kdo chtějí tyto neprospěšnosti umět rozpustit i pod tlakem. Naopak sportovní zápasy a tlak s tím spojený, testují jak dobře rozumíme nástrahám vlastní mysli. Během utkání se ukáže jak umíme tyto neprospěšné myšlenky a emoce rozpustit a nechat projít bez reakce. 

 

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *