Náš vnitřní svět je naše psychika. Podle toho v jakém stavu je naše psychika, v takovém stavu je i celý náš svět. Nástrojem k ovládnutí naší psychiky je meditace. Umožňuje nám spojit se s naším vnitřním světem. Díky meditaci můžeme dosáhnout porozumění a následnému ovlivnění a kontrole naší psychiky. Pro život i pro nejlepší výkony na tenisové kurtě je důležité umět porozumět vlastnímu vnitřnímu světu.
O tenise se říká, že je hlavně o psychice. Čísla o tom jak velký podíl má psychika na výkonu se různě liší, ale všichni se shodují na tom, že psychika hraje jednu z nejdůležitějších rolí. Mezi hráči, kteří jsou technicky a fyzicky na stejné úrovni (nezáleží jak vysoká je, může být krajská, republiková nebo rekreantská) je to hlavně o psychice.
„Pokud jde jen o tenis, není mezi prvním a stým hráčem světa žádný rozdíl. Důležitější je, kdo z nich si víc věří. Kdo víc touží po vítězství. Kdo bude víc bojovat o každý bod. To rozhoduje.“ – Novak Djokovič
Výmluvy
“Neumím meditovat, protože neumím na nic nemyslet”
Vytáčejí tě vlastní chyby? Na tréninku hraješ skvěle, přijde zápas a výkon nedosahuje kvality z tréninku? S lepšími soupeři hraješ dobře, ale těsně prohráváš?
Nejtěžší disciplínou v tenise je zahrát nejlépe na breakball, setball nebo matchball. Tenis je o hlavě. Porážejte soupeře a ne sami sebe.
Stáhněte si e-book 5 tipů, jak se lépe soustředit v tenise a pronikněte ještě dnes do tajemství lepšího chování, soustředění a ovládání vlastních myšlenek během zápasu.
„Není to pro mě. Nevydržím ani minutu sám/sama se sebou.“
Toto jsou nejčastější výmluvy, které drží lidi od toho si meditaci třeba jen vyzkoušet. Mají pocit, že to nedokážou, že je to něco nedosažitelného. Dalším důvodem je nevědomost. Většina sportovců a lidí všeobecně netuší co všechno můžeme v meditačním tréninku zlepšit.
Meditovat a nenechat se vyrušovat vlastními myšlenkami to je vysoký stupeň dovednosti, která se učí a trénuje po mnoho let, ostatně jako cokoliv jiného. Sednout si s rovnými zády, zavřít oči a vnímat svůj dech je meditace. Není to nic co by se nedalo zvládnout.
Je to stejné jako kdybychom chtěli po tenisovém začátečníkovi, aby zahrál kick druhý servis. Taky to nezvládne. Není to důvod proč s tenisem nezačít. Stejně tak to, že se neumíme odpoutat od proudu vlastních myšlenek není důvod proč nedělat meditaci. Právě naopak měli bychom se to naučit, protože nám to pomůže v tenise i mimo něj.
Rozdíl mezi meditací a relaxací
Relaxace je psychicky pasivní. Člověk, který relaxuje tak hlavu vypíná. Často mi lidé říkají, že chodí meditovat se psem do lesa, nebo že jejich meditací je běh. Toto jsou spíše typy aktivní relaxace, protože při těchto činnostech se lidé snaží “hlavu vyčistit” tím, že jí nechají pasivní.
Cílem meditace je naopak mít mysl aktivní. To je celá podstata meditace. Poznávat ji, pozorovat, seznamovat se s ní a pracovat s ní. Tím, že si sedneme a zavřeme oči, tak odstavíme vnější svět a dáváme si příležitost pracovat a rozvíjet náš vnitřní svět.
Ten stejným vnitřní svět, který ovlivňuje reakce, soustředění, emoce, průběh zápasu, nebo rozhodnutí během důležitých momentů zápasu a ty následně ovlivňují celkový výkon.
Pokud cítíte, že potřebujete zlepšit psychiku na kurtě, tak nehledejte důvody proč to nejde a nemůžete to trénovat. Naopak vemte svoji odvahu a prostě začněte. Jestli potřebujete pomoc, rádá vám pomůžu.