Jeden krok k mentální síle

Praktickým a velmi jednoduchým cvičením mentální síly pro tenis je meditace. Nění k tomu potřeba žádných pomůcek, pouze vlastní mysl a dech. Abychom mohli opravdu získávat zkušenosti z meditace a posilovat tak svoje schopnosti ovládat emoce, soustředit se nebo dokonce opakovaně se dostávat do zóny, je potřeba si dovolit být odvážný. 

Odvaha

Sednout si každý den a provádět cvičení mentální síly potřebuje odvahu. Naše mysl se přirozeně brání. Dělá si totiž co chce a my jsme ti, kteří se podřizujeme a reagujeme na její podněty (emoce, myšlenky, rozptylování od soustředění). Správné a přirozené je to naopak, ale bohužel jenom pravidelné cvičení nás naučí dostat naši mysl pod naši kontrolu.

Osobně mi trvalo dva roky než jsem se odvážila pravidelně každé ráno si sednout a být sama se sebou v klidu. Celé dva roky jsem neustále nacházela různé a kreativní důvody proč to není potřeba, nebo že vlastně nevím co mám dělat. Až ve chvíli, kdy jsem cvičení mentální síly začala dělat pravidelně, tak jsem pochopila, že jsem se vymlouvala. Toto jsou přesně ty praktické zkušenosti a následně znalosti, které skrz cvičení získáváme.

Meditaci je třeba dělat každý den, jinak se její účinky velmi malé. Proto první a ten nejdůležitější krok je získat odvahu začít a sednout si. Jakmile se tohle podaří tak vám od srdce gratuluji, protože jste právě překonali první překážku! Toto je velký posun a výhra nad vlastní myslí. Zároveň důvod ke zvýšení vlastního sebevědomí. 

Vytáčejí tě vlastní chyby? Na tréninku hraješ skvěle, přijde zápas a výkon nedosahuje kvality z tréninku? S lepšími soupeři hraješ dobře, ale těsně prohráváš?

Nejtěžší disciplínou v tenise je zahrát nejlépe na breakball, setball nebo matchball. Tenis je o hlavě. Porážejte soupeře a ne sami sebe.

Stáhněte si e-book 5 tipů, jak se lépe soustředit v tenise a pronikněte ještě dnes do tajemství lepšího chování, soustředění a ovládání vlastních myšlenek během zápasu.

více o e-booku

Odvaha pokračovat

Dalším krokem je odvaha pokračovat. Mysl je velmi záludná, bude nám posílat myšlenky typu: “dnes se mi nechce”, “jsem unavená”, “vůbec nic mi to nedává”, “je to zbytečné”, “je to nuda”, “dneska ne až zítra” a různé další. Tyto sabotážní myšlenky jsou už sami o sobě cvičením mentální síly, protože jakmile neposlechneme tak zase o trochu více získáváme kontrolu nad svojí myslí. 

Na tomto kroku většina lidí končí, protože neudrží pravidelnost která je potřeba, nechají se zmanipulovat vlastní myslí a podlehnou. Zkráceně, to o co se snažíme je, si vytvořit zvyk. Úplně stejně jako máme nastavený zvyk si každé ráno vyčistit zuby.

K vytvoření a nastavení nového zvyku je podle vědců potřeba jedna zásadní věc NEVYNECHAT žádný den po dobu 90 dnů. V některých známých výzkumech se píše, že stačí 21 dní. Ovšem nově se ukazuje, že 21 dní je pouze základní tenký led, který je velmi křehký. Proto se doporučuje vydržet v pravidelnosti déle a tím si vytvořit dostatečně pevný led. 

Držím palce všem odvážným…

 

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *