Proč se na kurtě víc rozčilujeme a méně hrajeme?

Jak často se Vám stane, že Vám soupeř zahraje balón na čáru, dá prase, kiks nebo nedej bože kiks, který spadne na čáru. Pravidelně na turnajích, mistrácích a při tréninkových zápasech slyším hráče jak různě tyto “náhody” komentují.

Jasně, že to jsou náhody, ale podstatné je, že je to situace kterou neovlivníme. Nic na tom nezměníme, nemáme kontrolu nad tím jaký míč nám přiletí přes síť. Neovlivníme, jestli balón se překulí přes síť na naši stranu, nebo zůstane na straně soupeře.

  • Co ovlivnit nemůžeme?

Například povětrností podmínky – déšť, vítr, slunce, nebo los na turnaji, špatné míče, prase od soupeře, skluz po lajně, kiks, nevyhovující povrch.

  • Co ovlivnit můžeme?

V životě i při tenise je důležité se soustředit pouze na věci a situace, které ovlivnit jdeMůžu ovlivnit sebe, například vlastní chování, reakce na situaci – komentář k několikáté lajně v zápase, vnitřní dialog. Můžu ovlivnit přístup k zápasu, bojovnost, soustředění, změnit taktiku.

Vytáčejí tě vlastní chyby? Na tréninku hraješ skvěle, přijde zápas a výkon nedosahuje kvality z tréninku? S lepšími soupeři hraješ dobře, ale těsně prohráváš?

Nejtěžší disciplínou v tenise je zahrát nejlépe na breakball, setball nebo matchball. Tenis je o hlavě. Porážejte soupeře a ne sami sebe.

Stáhněte si e-book 5 tipů, jak se lépe soustředit v tenise a pronikněte ještě dnes do tajemství lepšího chování, soustředění a ovládání vlastních myšlenek během zápasu.

více o e-booku

V každém zápase hrajeme proti soupeři a určitým podmínkám, které jsou dané. Těch okolností s kterými nic neuděláte je hodně. Například povrch kurtu, balóny, styl soupeře, počasí, hluk, prostředí. Je jenom na Vás jak se ke všem těmto faktorům postavíte.

Bohužel je jednodušší se nechat unášet emocemi, vztekat se, nadávat si, než se k situaci postavit čelem. Vyhodnoť te co můžet a nemůžet ovlivnit. Poté se soustřeďte na konkrétní věci, které můžete změnit a ovlivnit.

Příklad

Za soupeře můžeme mít defenzivního obranáře, který pouze vrací míče zpátky do hry a dělá minimum chyb. Hrajeme s těžkými balóny, na antuce která je mokrá protože je po dešti.

Styl soupeře změnit nejde, můžu ovšem přeměnit svoje myšlení. Místo toho, abych byla naštvaná, že hraji s někým, kdo mi vůbec nevyhovuje. Připravím se fyzicky i psychicky na dlouho trpělivou hru, kde se bude hrát hodně míčů přes síť, než dostanu příležitost k efektivnímu útoku.

Jelikož balóny jsou těžké, mokré počasí z nich udělá medicimbaly. Ovlivním to? Ne! Co ovšem můžu ovlivnit je vypletení rakety na tento zápas. Nechám si naplést o trochu nižší kila, abych se tak nenadřela.

Psychicky se připravím na to, že se může zápas klidně často přerušovat. Jak? Jednoduše to vezmu jako fakt, protože s tím stejně nic neudělám. Rozptylování se na nad nepříznivými podmínkami, mi zápas nevyhraje.

Doporučení

Hrajte každý zápas s tím, že budete hrát 100% proti svému soupeři. A ne mu pomáhat vlastním rozptylováním nad situacemi se kterými nic neuděláte.

Neřešte jakou máte smůlu na los, protože máte pindila a k tomu podmínky, které Vám vůbec nesedí. Využívejte svoji energii a myšlenky na to co ovlivníte! Protože jinak odvádíte sami sebe od toho nejdůležitějšího a to je Vaše plné soustředění na vlastní hru. Čímž pomáháte soupeři.

Do tréninkového procesu zapojte „mentální posilovnu.“ Pokud budete pravidelně posilovat hlavu pomůže Vám zlepšit a nastavit správné reakce ve vypjatých situacích. Čím častěji budete cvičit tím, rychlejší bude Vaše transformace.

One thought on “Proč se na kurtě víc rozčilujeme a méně hrajeme?

  • Michal

    Dobry den,
    dekuji za prima clanek 🙂

    Odpovědět

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *